Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2017-09-25 08:00
Ostatnia aktualizacja 2017-09-26 13:06

ck

Jak rozliczyć PIT?

PIT to skrót od ang. Personal Income Tax i znaczy podatek osobisty (od dochodów osobistych). Jest odpowiednikiem podatku od osób fizycznych w Polsce. Taką samą nazwą określane są również druki udostępniane przez Ministerstwo Finansów do składania zeznań podatkowych. Istnieje wiele programów, które poprowadzą nas krok po kroku przez proces wypełniania deklaracji, a każdy z formularzy wymaga oddzielnego omówienia. Natomiast jedną i zdaje się najważniejszą decyzję musimy podjąć za każdym razem sami: którą deklarację PIT wybrać? Poniżej krótki przewodnik wskazujący 6 podstawowych formularzy PIT.  

reklama

PIT-4R – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych

Przygotowywana jest przede wszystkim przez przedsiębiorców, płatników, którzy naliczają i odprowadzają zaliczki na podatek. Składają oni deklarację bezpośrednio do urzędu skarbowego. Podstawowy termin złożenia to 31 stycznia.

PIT-11 – informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
Dokument przygotowywany przez szeroko rozumianego pracodawcę i wysyłany do końca lutego do urzędu skarbowego oraz do pracowników. Stanowi podstawę do wypełnienia PIT-36 lub PIT-37.

PIT-28 – zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Deklaracja składana do 31 stycznia stworzona dla osób prowadzących działalność rozliczaną ryczałtowo, spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtowo, osiągających przychody z najmu, dzierżawy i podobnych.

PIT-36 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
Jedna z podstawowych deklaracji wypełnianych przez większość podatników, składana bezpośrednio do urzędów skarbowych. Z PIT-36 skorzystają osoby, których zarobki opodatkowane są na zasadach ogólnych lub według skali podatkowej, a także osoby, które uzyskały przychody z najmu, dzierżawy itp. opodatkowane na zasadach ogólnych i korzystający z kredytu podatkowego. Z tej deklaracji mogą korzystać również podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem. Deklaracja rozliczana jest do 30 kwietnia.

PIT-37 Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
Obok PIT-36 to druga podstawowa deklaracja dla podatników, rozliczana do 30 kwietnia każdego roku za rok poprzedni. Jest to typowy formularz wypełniany na podstawie PIT-11 otrzymanego od pracodawcy lub zleceniodawcy. Wypełniają go przede wszystkim osoby, które otrzymują wynagrodzenie w kwocie netto i samodzielnie nie zajmują się odprowadzaniem zaliczek i podatków. Dotyczyć więc będzie większości osób, które uzyskują przychody w formie wynagrodzenia, emerytury, renty, zasiłków, stypendiów, zleceń, kontraktów menadżerskich itp.

PIT-38 Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

Ten PIT dotyczy przychodów kapitałowych, w tym między innymi transakcji takich jak zbycie papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, a także podatników, którzy uzyskali przychody z tytułu objęcia udziałów lub akcji w spółkach albo wkładów w spółdzielniach.

Więcej informacji, kogo dotyczą i jaki PIT wybrać można uzyskać między innymi ze specjalnych informatorów (broszura informacyjna do zeznania) publikowanych regularnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronach internetowych, oraz na stronie internetowej https://www.e-pity.pl/abc_podatki/jak_wypelnic_pita/

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl