Inwestycje na drogach krajowych Warmii i Mazur. Drogowcy podsumowują ubiegły rok

Data dodania: 2019-01-03 11:06:11, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Inwestycje na drogach krajowych Warmii i Mazur. Drogowcy podsumowują ubiegły rok
Obwodnica Olsztyna w ciągu DK16

Koniec budowy drogi ekspresowej S7 na Warmii i Mazurach, dwa fragmenty obwodnicy Olsztyna, czy przetarg na projekt i budowę S16 Borki Wielkie-Mrągowo. To tylko część inwestycji drogowych z 2018 roku, którymi chwali się olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W sumie na inwestycje na drogach krajowych regionu wydano w ubiegłym roku aż 6,9 mld złotych.

Drogowcy z olsztyńskiego oddziału GDDKiA podsumowali miniony rok na drogach Warmii i Mazur. Jak zaznaczają, ważnym momentem było oddanie Mostu Niepodległości, było to bowiem oficjalne zakończenie ostatniego etapu budowy drogi ekspresowej S7 na Warmii i Mazurach. Mowa o odcinku Ostróda Północ-Ostróda Południe wraz z obwodnicą Ostródy w ciągu DK16 o wartości 1,4 mld złotych. Co prawda olsztyński oddział GDDKiA kontynuuje budowę S7 jednak już poza regionem - na terenie woj. mazowieckiego w kierunku stolicy kraju.

Ubiegły rok to również rozpoczęcie prac przy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu DK15 o długości 17,7 km. W lutym 2018 roku podpisano umowę na projekt i budowę tego zadania o wartości 392,7 mln złotych. Z kolei latem podpisano umowy na projekt i budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S61 Szczuczyn-Raczki (66,4 km) w ciągu Via Baltica o łącznej wartości ok. 2 mld złotych.

Ubiegły rok to również przełom na budowie obwodnicy Olsztyna. Oddane zostały do ruchu dwa fragmenty obwodnicy Olsztyna: 10 km w ciągu DK16 Olsztyn Zachód-Olsztyn Południe o wartości 387,5 mln złotych oraz węzeł Olsztyn Wschód wraz z około 3 kilometrowym odcinkiem S16 Olsztyn-Wójtowo. Wciąż trwają jeszcze prace na odcinku w ciągu S51 o długości około 13 km. Termin realizacji tego, wartego ponad miliard złotych odcinka, to kwiecień 2019 roku. Do czerwca tego roku potrwa zaś budowa węzła Pieczewo.

Miniony rok to również ważny krok w kierunku dalszej przebudowy krajowej szesnastki na Warmii i Mazurach. We wrześniu ogłoszony został bowiem przetarg na projekt i budowę S16 na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa w ciągu DK59. Inwestycja obejmować będzie budowę drogi ekspresowej o długości 13,1 km oraz 4 km wspomnianej obwodnicy Mrągowa. Koszt zadania to 687,3 mln złotych. Inwestycja ma być gotowa do 2021 roku.

Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej jest też kolejny odcinek drogi S16. W 2017 roku podpisana została umowa na dokumentację projektową dla S16 Mrągowo-Orzysz-Ełk. Obejmuje ona aktualizację Studium Techniczno–Ekonomiczno–Środowiskowego i wykonanie Koncepcji Programowej dla ok. 80 km drogi ekspresowej.  Termin wykonania zadania to 37 m-cy, koszt – 12,9 mln złotych. Dokumentacja będzie gotowa do realizacji w 2021 roku. W trakcie przygotowania znajduje się także dokumentacja projektowa dla S5 Ornowo-Wirwajdy. Koszt wykonania dokumentacji to 2,4 mln złotych.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • MP 2019-01-04 11:40:36
  A kiedy GDDKiA znajdzie wykonawców co oddadzą coś? w terminie.Jakie są naliczane kary,dlaczego wykonawcy nic z tego sobie nie robią.Kiedy firmy ,spółki państwowe zaczną dbać o obywateli mieszkańców a nie o obcy kapitał.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • Dróżnik 2019-01-04 11:40:10
  Należy połączyć Ostródę z autostradą A1 (po śladzie 15stki lub 16stki) nazwaną zgodnie z planem S5. Dokończyć S16 w stronę Ełku. I taki szkielet pozwoli na likwidację wykluczenia komunikacyjnego regionu. Można będzie pojechać w północ i południe S7, na wschód S16 i na zachód S5. Następnie trzeba myśleć o DK53 Olsztyn-Szczytno i równolegle DK57 Warszawa-Bartoszyce. Wtedy uznam że jest dobrze.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-01-03 22:44:10
  Rozbudowa dróg wokół Olsztyna bardzo mnie osobiście cieszy. Polepszy się jakość życia i to znacznie.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Ra 2019-01-03 18:19:28
  Co będzie z drogą Bartoszyce-Górowo Iławeckie, jak długo jeszcze będziemy niszczyć nasze auta...
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Lupek 2019-01-03 12:10:49
  A kiedy odcinek Wójtowo - Biskupiec?
  Odpowiedz Oceń: 5 4 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.