Internetowe piractwo przed olsztyńskim sądem

Data dodania: 2018-09-01 15:47:47, Krzysztof Szczepanik
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Internetowe piractwo przed olsztyńskim sądem

Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie już 7 września odbędzie się ciekawa rozprawa z prywatnego oskarżenia o… piractwo internetowe. Jedna z olsztyńskich firm pozwała właściciela forum darkwarez.pl o pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich. W pierwszej instancji oskarżony został uniewinniony, w drugiej - sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

O sprawie tej pisaliśmy obszernie w maju w artykule pod tytułem W USA pirat, w Polsce ceniony wydawca.

Jak się okazuje 13 sierpnia 2018 serwis darkwarez przestał działać. Co ciekawe w tym samym momencie przestał także funkcjonować współpracujący z nim catshare.net. Oskarżony Remigiusza N. twierdził w swych zeznaniach, że nie łamał niczyich praw, gdyż zamieszczał tylko linki i to w formie tekstu, a na jego forum nie było żadnych plików. Pliki znajdowały się na hostingach w tym także na catshare.net a z nimi on nie ma nic wspólnego. W obecnej sytuacji trudno nie powiązać obu serwisów od strony właścicielskiej lub ścisłej współpracy.

Między innymi taka konstrukcja „legalności” była przedmiotem konferencji zorganizowanej w szkole policyjnej w Pile, gdzie dokładnie przedstawiono nielegalny mechanizm działania stron takich jak darkwarez. Osoby znające dobrze temat twierdzą, że roczne przychody z takiej działalności mogły wynieść nawet 4 mln zł.

Zarzuty oskarżyciela dotyczą przede wszystkim braku reakcji na wezwania do usunięcia postów, w których znajdowały się linki do materiałów łamiących prawa autorskie. Usuwane były wpisy na forum informujące o łamaniu prawa, kasowane były konta, blokowane adresy IP z których pochodziły wezwania. Nie było żadnego kontaktu poprzez email podany na stronie ani poprzez fanpage.  Gdy oskarżony otrzymał takie wezwanie w formie listu poleconego, nie usunął wskazanych postów, lecz skopiował je pod inne adresy.

Początkowo gdy sprawa trafiła do sądu, oskarżony twierdził, że nie jest w stanie zapanować na milionami postów, lecz po kilku rozprawach, okazało się, że posty z linkami do materiały olsztyńskiej firmy całkowicie zniknęły z forum. Niemożliwe stało się możliwe, czy zabrakło dobrej woli?

Nota bene, jak się dowiedzieliśmy, ściganiem organizatorów pirackiej działalności w/w serwisów zajmuje się także komórka ochrony praw autorskich, działająca przy jednej z największych w Polsce stacji telewizyjnych. 

O istocie sprawy publikowało teksty kilka ogólnopolskich portali specjalistycznych. W antypirat.info działalność portalu darkwarez opisano dość szczegółowo. Ponadto w tekście (http://antypirat.info/cztery-polskie-strony-pirackie-wsrod-najgrozniejszych-na-swiecie/) zacytowane zostały słowa wypowiedziane w grudniu 2016, przez przedstawiciela biura ówczesnego prezydenta USA, Baracka Obamy. Raport ten twierdzi wręcz, że darkwarez jest jednym z największych zagrożeń dla własności intelektualnej. Wedle tego dokumentu strona ta  jest jedną z najniebezpieczniejszych stron pirackich na świecie. A co najważniejsze DarkWarez.pl został na nim zakwalifikowany na priorytetową listę wrogów USA w zakresie naruszeń praw własności intelektualnej, na równi z The Pirate Bay, RuTrackerem, Putlockerem, grupą Movshare czy siecią streamingową PrivateLayer.

Pod adresem zaś antypirackiego monitoringu książek (http://bookwatch.pl/nie-dziala-darkwarez-pl-jedno-z-najwiekszych-polskich-forow-pirackich/) znajdujemy kolejną publikację w tej sprawie. Również jest to opinia jednoznacznie wskazująca na piracki charakter serwisu.

Wiele wskazuje na to, że posiedzenie olsztyńskiego sądu w dniu 7 września będzie ostatnim w tej sprawie. O decyzji sądu w tej sprawie niewątpliwie poinformujemy naszych Czytelników.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • Voksi 2018-09-03 15:02:30
  Początkowo gdy sprawa trafiła do sądu, oskarżony twierdził, że nie jest w stanie zapanować na milionami postów, lecz po kilku rozprawach, okazało się, że posty z linkami do materiały olsztyńskiej firmy całkowicie zniknęły z forum. Niemożliwe stało się możliwe, czy zabrakło dobrej woli? Co to były za pliki ? Ebooki , treści erotyczne , programy , filmy Hm ?
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • 9 2018-09-03 07:27:44
  DeDe: jeżeli tak znasz prawo, jak ortografię - to tylko usiąść i plakać...
  Odpowiedz Oceń: 12 1 Zgłoś treść
 • DeDe 2018-09-02 17:38:11
  Jakoś do chinczyków i 3DM Barrack sie nie dopierdzielał ale do małych słabych polaczków to musiał. Prawo mówi że można mieć plik przez 24 godziny, dodatkowo darkwarez to nie torrent nie udostępniamy plików jednocześnie innym osobą wiec nie rozpowszechniamy piractwa. Wiec człowiek jest niewinny. Bo takie mamy prawo i klimat.
  Odpowiedz Oceń: 23 18 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.