Helper zabrał sprzęt z domu samopomocy w Jedwabnie. Wyjaśnia dlaczego

Data dodania: 2018-01-12 10:55:34, red
Ostatnia aktualizacja 2018-01-12 16:14:16
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Helper zabrał sprzęt z domu samopomocy w Jedwabnie. Wyjaśnia dlaczego
Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
Fot. sdsjedwabno.pl

Olsztyńskie stowarzyszenie Helper, które zostało pozbawione dotacji na prowadzenie środowiskowych domów samopomocy w Olsztynie i Jedwabnie, wycofuje się z placówek, które zajmowało i zabiera zakupiony z wcześniejszych dotacji sprzęt.

Przypomnijmy, stowarzyszenie Helper przez lata prowadziło domy samopomocy w warmińsko-mazurskim. W Olsztynie na zlecenie miasta prowadziło dom ''Dar Serca'' opiekujący się cierpiącymi na Alzheimera.

Stowarzyszenie działało dzięki dotacjom, które wojewoda przekazywał poprzez poszczególne samorządy. Dotacje zostały jednak wstrzymane po tym, jak urzędnicy wojewody dopatrzyli się nieprawidłowości w gospodarowaniu pieniędzmi. Do niedawna prezesem stowarzyszenia był Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek (były agent CBA - red.). Prezes odwołał się od decyzji wojewody, który nakazał zwrot zakwestionowanych środków z dotacji. Wciąż nie ma rozstrzygnięcia w tej sprawie, jednak wojewoda na podstawie wspomnianych wyników kontroli postanowił wstrzymać dotację na prowadzenie ŚDS w 2018 roku, mimo iż Helper wygrał konkursy ogłoszone przez samorządy Olsztyna i Jedwabna.

Na tę decyzje wojewody, prezes Helpera poskarżył się do prokuratury i premiera Morawieckiego. Ostatecznie zrezygnował z funkcji, tłumacząc, że liczy na to, iż po jego odejściu wojewoda przydzieli dotację na działanie domów. Kaczmarek utrzymuje bowiem, że działanie wojewody jest podyktowane politycznymi niesnaskami.

Wstrzymanie dotacji stało się jednak faktem, a Helper musiał zawiesić działalność. Rozpoczął więc wycofywanie się z zajmowanych dotąd obiektów należących do gmin.

Wtedy w mediach pojawiły się informacje iż Helper bezprawnie zabiera sprzęt, który należy do gminy Jedwabno.

Dziś na te doniesienia stowarzyszenie postanowiło odpowiedzieć, prostując te informacje. Zdaniem stowarzyszenia, ma prawo zabrać sprzęt zakupiony z poprzednich dotacji.

- Zgodnie z umową na realizację zadania publicznego polegającego na prowadzeniu ŚDS, wyposażenie jest własnością Stowarzyszenia Helper. Paragraf 15 umowy głosi: "Zleceniobiorca zobowiązuje się do niezbywania związanych z realizacją zadania rzeczy zakupionych na swoją rzecz za środki pochodzące z dotacji przez okres 5 lat od dnia dokonania ich zakupu". Zapis ten jednoznacznie stwierdza, że rzeczy ruchome zakupione z dotacji stanowią mienie Stowarzyszenia. To właśnie na Stowarzyszeniu Helper ciąży prawny obowiązek zabezpieczenia tych przedmiotów. Przez realizację prawnego nakazu dbania o to mienie nie można zarzucić niegospodarności w tym zakresie oraz zmowy z przedstawicielami gminy na uszczuplenie majątku Stowarzyszenia. Wyposażenie zostało zatem zabrane zgodnie z prawem, aby zwolnić budynek przeznaczony na ŚDS i przekazać go Gminie Jedwabno – tłumaczy Helper.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • lol 2018-01-15 11:25:14
  Tak najtrudniej zacząć biznes a tak przepięknie wyremontowali budynki (zaytkowe),wyszkolili personel + sprzęt, klientów przybywało to teraz można ich usunąć i przejąć na gotowe Uład Zamknięty.
  Odpowiedz Oceń: 0 3 Zgłoś treść
 • Pan jan 2018-01-14 07:23:05
  Gonić przekręta z naszego województwa
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • Mania. 2018-01-12 20:25:58
  Gnoja docenili,tak powinno być!
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Real 2018-01-12 17:08:39
  To nie "polityczne niesnaski" tylko zwyczajne nadużycia. Wrzucanie w koszty działania firmy ekskluzywnej bielizny, usług detektywa czy drogich kosmetyków jest po prostu przestępstwem albo nadużyciem gospodarczym.
  Odpowiedz Oceń: 23 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.