Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2018-06-11 12:45

Redakcja

Groźna choroba pszczół. Powiększa się obszar zapowietrzony koło Olsztyna

Przy dojeździe do miejscowości Różnowo czy Barczewko w gminie Dywity od jakiegoś czasu można zaobserwować znaki ostrzegające o wystąpieniu zgnilca amerykańskiego i wyznaczeniu stref zapowietrzenia. Co to oznacza? Czy to choroba zagrażająca ludziom?

reklama

Znaki informujące o wystąpieniu zgnilca amerykańskiego – groźnej choroby pszczół, już jakiś czas temu pojawiły się w okolicy skrzyżowania dróg dojazdowych do miejscowości Różnowo i Barczewko koło Olsztyna.

Okazuje się, że w połowie maja tego roku w związku ze stwierdzeniem obecności bakterii zgnilca (Paenibacillus larvae) w próbkach pobranych w pasiece w miejscowości Sętal, w gminie Dywity, powiatowy lekarz weterynarii w Olsztynie wydał rozporządzenie, które poszerza tak zwaną strefę zapowietrzenia.

Obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół, ograniczony jest od wschodu - w gminie Dywity drogą gminną pomiędzy miejscowościami Tuławki i Gradki, od północy - w gminie Dobre Miasto Kolonia Podleśna, od zachodu - w gminie Dobre Miasto zachodnią granicą miejscowości Cerkiewnik.

Na obszarze zapowietrzonym znajdują się miejscowości gmina Dywity: Nowe Włóki, Kolonia Nowe Włóki, Plutki; gmina Dobre Miasto: Jesionowo, Podleśna, Kolonia Podleśna, Barcikowo, Barcikowo Kolonia, Kabikiejmy, Kabikiejmy Dolne, Cerkiewnik.

W związku z tym zagrożeniem burmistrz Dobrego Miasta, Wójt Gminy Dywity mają obowiązek oznakować obszar zapowietrzony tablicami o treści: „Uwaga! Obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół. Wprowadzanie i wyprowadzania zwierząt wrażliwych surowo wzbronione”.

Czym jest zgnilec amerykański? To groźna chorobą zakaźna pszczół. Bakteria co prawda atakuje jedynie larwy, jednak najskuteczniejszym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. To oznacza spore straty dla pszczelarzy, a także zakaz przemieszenia się z pszczołami z terenu zapowietrzonego.

Na terenie zapowietrzonym zabrania się przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, a także organizowania wystaw lub targów z udziałem pszczół.

Zgnilec nie zagraża ludziom bezpośrednio - bez obaw można spożywać miód, choroba jednak daje się we znaki - utrudnia bowiem zapylanie roślin na terenie ogrodów i sadów.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • dfgdgdfg 2018-06-12 10:03:09 37.109.*.*
    no jak palą pszczoły, to miodu nie będzie, rośliny nie bądą zapylone, padniemy z głodu. Proste.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • ziuta 2018-06-11 13:04:31 83.14.*.*
    a co się dzieje z miodem??? nikt nie napisał czy można jeść miód???
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3

www.autoczescionline24.pl