Gigantyczna dotacja ministerialna dla ''wymierających'' miast. Na liście Lidzbark, Elbląg, czy Bartoszyce

Ostatnia aktualizacja 2017-04-20 13:35:12, ol
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Gigantyczna dotacja ministerialna dla ''wymierających'' miast. Na liście Lidzbark, Elbląg, czy Bartoszyce
Z konferencji ministra Morawieckiego - autora pakietu działań na rzecz średnich miast
Fot. Ministerstwo Rozwoju

Ponad 2,5 mld zł to szacowana wartość wsparcia jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta. Ministerstwo Rozwoju przygotowało, zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz  Odpowiedzialnego Rozwoju, pakiet działań dla miast średnich. Wśród najbardziej potrzebujących miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze znalazły się miasta z Warmii i Mazur.

Dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju – to główne elementy pakietu działań na rzecz średnich miast w kraju.

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce.

Ministerstwo w ramach pakietu działań rozdzieli ponad 2,5 mld złotych na potrzeby ośrodków miejskich, głównie 122 ''wymierających'' miejscowości.

Na liście miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze znalazły się miasta z warmińsko-mazurskiego: Szczytno, Kętrzyn, Braniewo, Bartoszyce, Giżycko, Olecko, Pisz, Ełk, Lidzbark Warmiński, Mrągowo, Elbląg i Działdowo.

Te miasta zostały zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju.

- Pakiet działań dla miast średnich składa się z trzech zasadniczych faz. Faza pierwsza zostaje uruchomiona już dziś i polega ona na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów Pakietu. Nie jest to jednak zbiór zamknięty – pracujemy nad tym aby Pakiet poszerzał się o kolejne inicjatywy – zaznacza wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.

W maju w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) planowany jest konkurs dotyczący poprawy środowiska miejskiego w zakresie zdegradowanych obszarów miast z wydzieloną kopertą 100 mln zł dla 255 miast średnich, w tym 50 mln zł dla 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

W czerwcu i lipcu w Programie Polska Wschodnia (POPW) planowany jest konkurs z wydzieloną kopertą 60 mln zł dla projektów zlokalizowanych na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze z obszaru Polski Wschodniej dotyczący wdrażania innowacji przez MŚP.

W październiku w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) planowany jest konkurs o wartości 15 mln zł dotyczący współpracy ponadnarodowej w obszarze rewitalizacji społecznej dedykowany dla 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Pod koniec roku w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) planowany jest konkurs o wartości 400 mln zł dotyczący badań na rynek w całości dedykowany dla projektów realizowanych na terenie 255 miast średnich. 

Źródło: MR/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Marian Paździoch 2017-04-20 16:40:45
    No to co? Może im tramwaje zastosować, bo są drogie i ten co to wymyśli nagrody dostanie...?
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze