Fuszerka w Parku Centralnym? Wyremontują zniszczone, drewniane powierzchnie

Data dodania: 2019-02-13 11:44:37, red
Ostatnia aktualizacja 2019-02-19 12:22:52
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Fuszerka w Parku Centralnym? Wyremontują zniszczone, drewniane powierzchnie

Ratusz szuka wykonawcy, który naprawi uszkodzoną nawierzchnię drewnianą na terenie Parku Centralnego. Część drewnianych podestów jest uszkodzona praktycznie na całej powierzchni co oznacza, że na etapie wykonania popełniono liczne błędy, które doprowadziły do tak szybkiej dewastacji. Jak ocenili eksperci - stan nawierzchni jest krytyczny i zagraża bezpieczeństwu osób z niej korzystających.

Otwarty w 2014 roku Park Centralny już wymaga remontu. Konkretnie – drewniane nawierzchnie, z których ułożono między innymi podesty i tarasy do odpoczynku wokół fontanny i w okolicy rzeki Łyny.

Jak wynika z ekspertyzy, którą wykonano przed ogłoszeniem przetargu na wymianę desek, nawierzchnie drewniane są uszkodzone praktycznie na całej swojej powierzchni. Uszkodzona jest sama nawierzchnia oraz jej konstrukcja wsporcza.

Największe uszkodzenia stwierdzono na amfiteatralnych podestach. Mniejsze w nawierzchniach tworzących terenowe tarasy przy mostkach przez rzekę Łynę.

- Deski są odspojone od krawędziaków, powyginane i poskręcane raz czasami pęknięte. Stan krawędziaków konstrukcji wsporczej jest wszędzie zły, a lokalnie bardzo zły. Uszkodzone są praktycznie wszystkie krawędziaki, różny jest tylko stopień uszkodzenia od minimalnego do całkowitego zniszczenia

– czytamy we wnioskach wskazanych w ekspertyzie.

 

Fot. JMT Consulting Project - wykonawca ekspertyzy 

 

Powodem tak szybkiej dewastacji drewnianych powierzchni w Parku Centralnym są liczne błędy, które popełniono przy ich wykonaniu.

Za podstawową przyczynę zniszczenia autorzy ekspertyzy uznali zastosowanie do wykonania konstrukcji wsporczej krawędziaków z drewna grabu, które ma niską odporność na korozję biologiczną. Wykonawca nie zastosował przy tym skutecznych metod zabezpieczenia antykorozyjnego.

Eksperci wskazali również na zastosowanie niewłaściwej konstrukcji.

- Krawędziaki położono bowiem bezpośrednio na podłożu betonowym. Podkład z płyty betonowej nie miał praktycznie spadku. Wskutek tego cała woda z opadów przedostawała się na betonowy podkład i tam zalegała

– czytamy dalej w ekspertyzie.

Przetarg ogłoszony przez ratusz zakłada naprawę uszkodzonej nawierzchni drewnianej poprzez rozebranie dotychczasowej, wymianę starych legarów na nowe - kompozytowe i ponowne ułożenie desek. Część desek ma zostać naprawiona, część wymieniona.

Naprawa ma się odbyć na wiosnę.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2019-02-14 19:34:04
  Otwarty w 2014 roku Park Centralny już wymaga remontu. To cytat z powyźszegp artykułu. Czy rok 2014 to nie był rok wyboru do Rady Miasta i na Prezydenta? Większość zbudowanych w pośpiechu, dla ludu, aby się przypodobać budowli to prowizorka. Za małe pieniądze zbudowano coś co jest ,,namiastką" parku. Efekt to potrzeba remontu. Tak myśli i działa ktoś kto ma tytuł doktora z budownictwa. Myślałam że tytuły uzyskane w PRL zobowiązują do myślenia.Ale mylę się. Szkoda.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • Inż 2019-02-14 13:17:14
  Nie ma tu innego wyjścia, jak zawiadomienie do prokuratury dotyczące niedopilnowania obowiązków za nadzór ze strony inwestora czyli miasta.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Jadwiga_Misiak 2019-02-14 11:25:35
  Czy elementów drewnianych nie trzeba systematycznie konserwować, a zniszczone wymieniać niezwłocznie?
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • . 2019-02-14 08:51:16
  Co tu się dziwić drewnu, skoro u nas taki "klimat", że po pół roku od położenia rozpadają się nawet bruki tramwajowe, a po trzech latach torowisko w całym śródmieściu wygląda, jakby leżało od Gierka.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Kudo 2019-02-14 08:40:52
  Zbiorowisko olsztyńskich Januszowo historia buraków w cieple dni,masakra
  Odpowiedz Oceń: 0 3 Zgłoś treść
 • argo 2019-02-14 00:23:10
  Nie lepiej jest na miejskiej. Po zimie będzie tragedia.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • ? 2019-02-14 00:22:17
  Gdzie byli inspektorzy nadzoru? Gdzie jest CBA, policja, prokuratura?
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • engineer 2019-02-14 00:21:19
  Dopiero teraz zauważyli? Co z nadzorem podczas trwania budowy? Brali pieniądze i przymykali oko? Grzymowicz wielki uczony budownictwa UWM....Dramat.
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • lwx 2019-02-13 19:55:44
  Jakie deski położą to i tak się szybko rozwalą. Nie taki mamy klimat. Tu i dobra zmiana nie pomoże. A my się dalej dajemy czarować na podobne pomysły np. ścieżki rowerowe na ulicy 6 metrowej szerokości. Część myśli, że wystarczy się wyspowiadać i ok! Trzeba być realistą. Zbudujmy to co można a nie to co gdzieś w świecie widzieliśmy.
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Ryś 2019-02-13 17:43:01
  To nie wina wykonawcy . To wina Grzymowicza ,że zatrudnia takich inspektorów nadzoru którzy nie pilnują prac- interesu społecznego lecz interesu innego. To nie jedna taka fucha wykonana przez miasto. Miasto bogate można robić w nieskończoność a ludzie mają zatrudnienie. Za takie fuchy winni płacić ludzie z nadzoru.
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.