Forum Kultury wraca do Olsztyna

Ostatnia aktualizacja 2017-09-13 10:42:48, sm
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Forum Kultury wraca do Olsztyna
na zd. Bogumił Osiński, Zdzisław Pietrasik, Jerzy Hoffman/VII Forum Kultury regionu Warmii i Mazur
Fot. Urząd Wojewódzki

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin po rocznej przerwie podjął decyzję o reaktywowaniu spotkań ludzi kultury z Warmii i Mazur. Forum Kultury odbędzie się w czwartek w Olsztynie.

Na pomysł zapraszania artystów tworzących w różnych dziedzinach wpadł w roku 2008 ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski po to, by podtrzymać upadającą sztukę rozmowy. W dobie gorączkowego rozpolitykowania mało kto chce naprawdę słuchać tego, co do powiedzenia mają ludzie kultury. A mają wiele, o czym przekonywaliśmy się podczas każdego z ośmiu spotkań odbywających się pod wspólnym tytułem „Forum Kultury Warmii i Mazur… są solą tej ziemi”. 

Forum w Olsztynie odwiedzili między innymi tacy goście specjalni jak Jerzy Hoffman, Jerzy Skolimowski, śp. Krzysztof Krauze, Stanisław Sojka, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Malajkat, Joanna Kos-Krauze, Kazimierz Brakoniecki, Jerzy Niemczuk, czy Bolesław Marshall.

Idea reaktywowanego forum jest niezmienna – to spotkanie ludzi kultury z regionu, którzy swoją niezwykłą pracą twórczą wspięli się na wyżyny, rozsławiając imię naszej Małej Ojczyzny. Spotkanie nie tylko artystów związanych z regionem od lat, ale i tych, którzy porzuciwszy wielkomiejski zgiełk, postanowili tu właśnie osiąść, by realizować artystyczne i twórcze pasje. Wśród nich są m.in. Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Jerzy Skolimowski, Sonia Bohosiewicz, Jerzy Bończak, Michał Lorenc, Jerzy Satanowski, Joanna Kos-Krauze, Wojciech Malajkat, Piotr Szwedes, Stanisław Soyka, Michał Szczerbic, Rafał Olbiński, Adam Myjak i wielu znamienitych twórców miejscowych.

Tematem wiodącym debaty tegorocznego forum będzie „Kultura w Mediach, Media o Kulturze”. Wprowadzenie do dyskusji i jej moderowanie organizatorzy powierzyli olsztyniance Jolancie Fajkowskiej, dziennikarce i publicystce telewizyjnej i radiowej.

Przewidywany jest też wątek filmowy, związany z nowo utworzonym Regionalnym Funduszem Filmowym w Olsztynie i niedawno zakończonym konkursem na wspieranie produkcji filmowych. Warmia i Mazury to bowiem niezwykła kraina filmowych plenerów i lokacji. Najświeższym sukcesem związanego z regionem kina jest nominacja debiutu fabularnego „Cicha noc” do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni. A w dniach 10-14 października w Olsztynie będzie się odbywać IV edycja wielkiego filmowego święta - Wama Film Festival.

Wyróżniającym się w pracy zawodowej twórcom i animatorom kultury marszałek województwa wręczy Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Uczestnicy forum wysłuchają także recitalu Izabeli Trojanowskiej, również olsztynianki, zatytułowanego tak jak jej najnowsza płyta - „Na Skos“.

Forum rozpocznie się 14 września o godzinie 16.00 w Hotelu Park w Olsztynie.

 

Źródło: WWiM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.