Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2019-03-07 14:16

Redakcja

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co należy o niej wiedzieć?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co należy o niej wiedzieć?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Fot. Materiał Partnera

Planując wyjazd do któregoś z krajów Unii Europejskiej należy pamiętać o uzyskaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co daje nam ten dokument i ile kosztuje jego wyrobienie? Gdzie, poza państwami Wspólnoty, jest on honorowany?

reklama

* EKUZ – co to jest?
* Co daje nam EKUZ?
* Jak wyrobić EKUZ?
 
Wejście Polski do Strefy Schengen dało nam dużo większe możliwości podróżowania po krajach Wspólnoty. Łatwiejsze stały się nie tylko wyjazdy turystyczne, ale też te z myślą o podjęciu nauki lub pracy w państwach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia. Podróże po Unii Europejskiej nie wymagają już posiadania paszportu i stania w kolejkach na przejściach granicznych, jednak nie oznacza to, że planując jedną z nich możemy pozwolić sobie na beztroskę. Należy zadbać choćby o ubezpieczenie pozwalające nam sfinansować leczenie w razie choroby za granicą.
 
EKUZ - co to jest?

Najlepszym rozwiązaniem dla osób planujących wyjazd na zachód będzie wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ. Dokument pozwala nam na korzystanie z podstawowej opieki medycznej (a konkretnie – odzyskanie części kosztów) we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz państwach stowarzyszonych z nią w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a więc w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Na taki krok warto zdecydować się tym bardziej, że wyrobienie EKUZ jest całkowicie bezpłatne.
 
Co daje nam EKUZ?

EKUZ pozwala nam na skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, o ile pomoc ta będzie uznana za niezbędną. Ubezpieczenie nie obejmuje między innymi planowych zabiegów, ratownictwa oraz pobytu w prywatnych klinikach. By dowiedzieć się, jaką ochronę gwarantuje nam EKUZ, warto sprawdzić też wewnętrzne przepisy państwa, do którego się udajemy. Może się okazać, że refundacji nie podlega na przykład leczenie dentystyczne, zakup leków lub wykonanie badań diagnostycznych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Jak wyrobić EKUZ?

By wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystarczy wypełnić wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie NFZ, a następnie złożyć go osobiście lub przesłać drogą elektroniczną. Warto o tym pamiętać odpowiednio wcześnie. Choć teoretycznie wyrobienie EKUZ trwa jeden dzień, to czas oczekiwania na otrzymanie dokumentu może się wydłużyć – zwłaszcza w sezonie turystycznym. By dowiedzieć się więcej o przebiegu procedury, kliknij w ten link: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na ekuz.com.pl.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl