Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2019-04-02 13:24

Redakcja

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Małgorzata Moszyńska
Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

- Dziecko chodziło, mówiło, odpowiadało uśmiechem na uśmiech, jadło to, co my jemy i w pewnym momencie traci nabyte kompetencje. Autyzm jest regresem - to go odróżnia od innych schorzeń - podkreśla dr n. społ. Małgorzata Moszyńska, kierownik Centrum Diagnozy, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

reklama

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozmawiamy z dr n. społ. Małgorzatą Moszyńską, kierownikiem Centrum Diagnozy, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Czym jest autyzm?

- Jest schorzeniem rozwojowym, sklasyfikowanym w międzynarodowych klasyfikacjach jako choroba o przebiegu trwającym całe życie. Ale mamy bardzo dobre doświadczenia z prowadzeniem dzieci z autyzmem, jesteśmy w stanie redukować objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Autyzmu nie można całkowicie wyleczyć?

- Nie, ale można z tymi objawami funkcjonować w życiu bez przeszkód. Takie mam doświadczenia zawodowe.

Jak zaczyna się ta choroba?

- Autyzm jest regresem. Mamy dziecko, które prawidłowo się rozwija i w pewnym momencie ten rozwój się zaburza. Dziecko chodziło, mówiło, odpowiadało uśmiechem na uśmiech, jadło to, co my jemy i w pewnym momencie traci nabyte kompetencje. To odróżnia autyzm od innych schorzeń, objawiających się również zaburzeniami w rozwoju. I to jest czas, by zacząć szybko reagować.

W jakim wieku może się u dziecka pojawić autyzm?

- Mówimy o regresie po drugim roku życia, nawet do szóstego roku życia. Ale zdarzają się osoby tak dobrze funkcjonujące, że diagnozujemy je znacznie później, nawet w okresie nastoletnim. Ważna jest szybka diagnoza, bo dzięki niej możemy sprawnie wdrożyć całe spektrum działań terapeutycznych. Jednak efekty naszych działań będą zawsze zależne od psychofizycznych możliwości dziecka, które badamy.

Jak postępujemy z dzieckiem, które ma zdiagnozowany autyzm?

- Konieczna jest przez całe życie wielospecjalistyczna opieka psychiatryczna, psychologiczna, neurologiczna i rehabilitacyjna.

Jakie są przyczyny autyzmu?

- Jest to zaburzenie neurorozwojowe, a jego etiologia i epidemiologia nie są do końca ustalone.

Czy w Centrum Diagnozy, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie pomoc otrzymają także osoby dorosłe?

- Zapewniamy kontynuację leczenia. Jeśli pacjent trafia do nas przed 18. rokiem życia, to jest objęty opieką tak długo, jak tego potrzebuje.

Komentarze (0)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.


www.autoczescionline24.pl