Dzień Milczenia w Olsztynie. Milczeli, by sprzeciwić się dyskryminacji osób LGBT [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data dodania: 2019-04-12 23:25:58, kru
Ostatnia aktualizacja 2019-04-13 23:04:49
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Dzień Milczenia w Olsztynie. Milczeli, by sprzeciwić się dyskryminacji osób LGBT [ZDJĘCIA, WIDEO]
Dzień Milczenia na placu przed miejskim ratuszem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

- Dzisiaj milczymy, ale już za dwa miesiące, 15 czerwca, przejdziemy ulicami naszego miasta i wykrzyczymy nasze postulaty - mówi nam Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka pierwszej odsłony Olsztyńskiego Marszu Równości.

W piątkowe popołudnie kilkadziesiąt, głównie młodych osób, stanęło na placu przed miejskim ratuszem aby zaprotestować wobec prześladowań i dyskryminacji osób nieheteroseksualnych. Zgromadzeni symbolicznie zakleili sobie usta, co miało uświadomić przechodniom, że wśród nas są ludzie, którzy nie mogą otwarcie wyrażać swoich uczuć i poglądów.

- 12 kwietnia na całym świecie jest Dniem Milczenia - mówi portalowi Olsztyn.com.pl Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka pierwszej odsłony Olsztyńskiego Marszu Równości, który w czerwcu odbędzie się w stolicy Warmii i Mazur. - Milczenia, do którego na co dzień zmuszane są osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną, czy niepełnosprawność. Nie możemy mówić o tym, że kochamy osobę tej samej płci, co nasza. Nie możemy sprzeciwiać się mowie nienawiści, która jest wobec nas stosowana. Mamy milczeć i się nie wychylać. Jesteśmy tutaj, aby zwrócić na to uwagę. Dzisiaj milczymy, ale już za dwa miesiące, 15 czerwca, przejdziemy ulicami naszego miasta i wykrzyczymy nasze postulaty.

Jak przyznali zgodnie zgromadzeni, akcja miała w głównej mierze być symbolem pamięci o Kacprze (2001-2015) z Gorczyna i Dominiku (2003-2015) z Bieżunia. Oboje nastolatkowie byli prześladowani przez swoich rówieśników. Nie wytrzymawszy wsparcia popełnili samobójstwa.

Podobne wydarzenia miały miejsce w całym kraju, m.in. w Białymstoku, Toruniu i Warszawie.

W stolicy Warmii i Mazur w akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • Klusrk 2019-04-15 21:26:31
  Fajna akcja, fajnie że młodym ludziom chce się walczyć o ich życie i wspierają podobnych do siebie. Wsparcie i szacunek zamiast nienawiści. Szkoda, że w niby katolickim kraju tak o to ciężko, a często to właśnie od katolików ten jad i agresja.
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • Polska dla wszystkich 2019-04-15 10:42:56
  A co wam to przeszkadza? Czy to wasz tylek lub cos innego? Po co zagladacie komus do lózka? Zajmijcie sie swoim zyciem. To ze zamkniecie oczy i bedziecie mówic ze nie ma gejów i lesbijek wcale nie oznacza ze oni znikna. Przyzwczajcie sie ze oni sa i beda czy wam sie to podoba czy nie. I zasluguja na takie same prawa jak wszyscy inni. Po co marnowac zycie na takie glupoty?? Popatrzcie czy nie ma gdzies w poblizu dzieci które potrzerbuja pomocy bo zyja w patologicznych rodzinach lepiej zuzyjecie energie.
  Odpowiedz Oceń: 1 5 Zgłoś treść
 • fearlesspanda 2019-04-14 18:24:13
  To bardzo piękne widzieć osoby protestujące przeciwko homofobii. Pozdrawiam!
  Odpowiedz Oceń: 4 7 Zgłoś treść
 • ks. dobrodzij 2019-04-14 15:57:38
  Czyń dobro, złóż podpis: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/deklaracjalgbt-sign?utm_source=akcja&utm_medium=email&utm_campaign=blast2019-04-14
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-04-14 15:55:05
  Ja bym im zamiast taśmy dał kulki bdsm czyt. Kulki lbgt
  Odpowiedz Oceń: 8 5 Zgłoś treść
 • Issru 2019-04-14 11:21:16
  ..po komentarzach znowu widać że blady strach w oczach jest u co niektorych..lepiej swoich dup pilnujcie zamiast zajmowac się czyimis jak psy ktore kazdy tylek wachaja..hehe ale wstyd
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • aros 2019-04-13 21:33:34
  Mam rodzinę w Warszawie, która głosowała na Trzaskowskiego. Teraz żałują, gdyż jedyny program który realizuje Trzaskowski ze swoim "kolegą" to promowanie LGBT.
  Odpowiedz Oceń: 12 7 Zgłoś treść
 • Rodowity Olsztynianin 2019-04-13 20:26:01
  Wczoraj byłem na piwie z czterema kumplami. Napiszecie też o tym?
  Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść
 • Z miasta 2019-04-13 17:24:57
  Panowie lewacy to powinni sobie dupy pozaklejac tą taśmą
  Odpowiedz Oceń: 11 7 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2019-04-13 16:07:41
  To ja tylko przypomnę słowa naszego wodza: Polska jest wyspą wolności i tolerancji. I należy to jeszcze ras z całom mocom podkreślić: na tym wiecu jesce inni szatani są czynni! Amen.
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.