Drogowcy na obwodnicy Olsztyna testują nową technologię [ZDJĘCIA]

Data dodania: 2019-05-14 14:02:06, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Drogowcy na obwodnicy Olsztyna testują nową technologię [ZDJĘCIA]
Fot. GDDKiA Olsztyn

Drogowcy z Olsztyna na obwodnicy postanowili przetestować nową metodę, która do tej pory nie była stosowana w naszym regionie. Chodzi o beton wałowany RCC. Odcinek wykonany tym sposobem będzie podlegał badaniom w laboratorium.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad testuje po raz pierwszy w naszym regionie technologię betonu wałowanego RCC (ang. - Roller Compacted Concrete). Nawierzchnia wykonana tą metodą pojawi się na drodze dojazdowej DD52, powstałej przy obwodnicy Olsztyna. Metoda może być wykorzystana nie tylko do budowy dróg lokalnych, ale także placów postojowych i parkingów.

Na obwodnicy drogowcy chcą sprawdzić, czy technologia ta może mieć zastosowanie w warunkach lokalnych. Aby osiągnąć optymalny współczynnik tarcia nawierzchni wykonawcy wykorzystali trzy metody wykończenia betonu: „na gładko” po walcu, teksturowanie za pomocą maty jutowej oraz teksturowanie poprzez szczotkowanie.

Beton wałowany RCC jest odmianą mieszanki betonowej, której wilgotność jest zbliżona do tej z gruntu. Kluczowe jest osiągnięcie optymalnej zawartości wody – zbyt duża ilość płynu sprawi, że walec będzie się nadmiernie zagłębiał w mieszance, a zbyt mała spowoduje jej nieprawidłowe zagęszczenie.

Wykonany tą technologią odcinek obwodnicy Olsztyna będzie podlegał specjalnemu programowi badań w laboratoriach zarówno wykonawcy, jak i dostawcy betonu oraz specjalistów z GDDKiA. Jeśli metoda się sprawdzi, będzie ona alternatywą dla nawierzchni asfaltowych.

Źródło: własne/GDDKiA Olsztyn

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Piotr777 2019-05-15 16:27:36
    20 lat temu w stanach juz kładli kładli rózne podobne nowe techniki które nie pekaja po pierszej zimie
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Budowlaniec007 2019-05-14 21:03:00
    Patrząc na zdjęcia widzę że w tym tempie zbudujemy obwodnicę północną w ciągu 20 lat.
    Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.