Do olsztyńskiego szpitala trafił 14-latek z zapaleniem mózgu. Powód? Odra

Data dodania: 2019-06-19 12:29:53, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Do olsztyńskiego szpitala trafił 14-latek z zapaleniem mózgu. Powód? Odra
Zdjęcie ilustracyjne

Powikłania po odrze mogą być bardzo groźne. Przekonał się o tym nastolatek, który trafił do szpitala w Olsztynie z zapaleniem mózgu. Jest to pierwszy taki przypadek na Warmii i Mazurach od wielu lat.

Przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie poinformowali, że do olsztyńskiego szpitala trafił 14-letni chłopiec, u którego zdiagnozowano zapalenie mózgu. Jest to wynik powikłań po przebytej odrze. Sanepid wyjaśnia, że jest to pierwszy tak poważny przypadek na Warmii i Mazurach od bardzo wielu lat. Chłopiec pochodzi z Giżycka. Nie był szczepiony, bo miał przeciwwskazania.

Tylko od początku czerwca w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano aż 49 podejrzeń lub zachorowań na odrę. 21 zachorowań laboratoryjnie potwierdzono, a pozostałe są jeszcze badane. W samym powiecie olsztyńskim zanotowano 10 przypadków.

Odra to choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową po bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną. Jej objawami są ból gardła, kaszel, gorączka, światłowstręt, senność, apatia, charakterystyczna wysypka, która najpierw pojawia się na twarzy i w okolicach uszu, a następnie przenosi się na szyję, górną część klatki piersiowej i pleców, aby w końcu zająć całe ciało. Mogą wystąpić też duszności, sinica i przyspieszenie tętna.

Odra niesie ze sobą poważne konsekwencje. W wyniku powikłań mogą wystąpić bakteryjne zapalenie płuc, ucha środkowego, krtani, zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia kręgowego, zapalenia wielonerwowe lub nerwów czaszkowych oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS), rozwijające się po wielu latach od przechorowania odry (średnio 5–8 lat), a kończące się śmiercią.

Specjaliści informują, że można uniknąć zachorowania na odrę dzięki szczepieniom ochronnym.

Źródło: własne/WSSE w Olsztynie

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Iza87 2019-06-19 18:04:05
  Jest napisane że nie był szczepiony bo miał przeciwskazania
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • lop 2019-06-19 15:00:07
  skoro napisali "Specjaliści informują, że można uniknąć zachorowania na odrę dzięki szczepieniom ochronnym." to najprawdopodobniej szczepiony nie był...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • pol 2019-06-19 14:36:28
  Czy był szczepiony? -jak nie napisali- to znaczy,że był szczepiony i zachorował- nie uniknął zachorowania dzięki szczepieniom ochronnym -słowa patrz na artykuł wyżej.
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.