Dbaj o siebie, zgłoś się na badanie

Data dodania: 2010-01-28 12:32:57, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Tylko co trzecia mieszkanka Powiatu Olsztyńskiego, w poprzednim roku wykonała bezpłatne badanie cytologiczne w ramach krajowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W sali sesyjnej starostwa rozmawiano o tym, jak zachęcić kobiety do zgłaszania się na badanie, które może uratować im życie.

Tylko 34 procent mieszkanek naszego powiatu w wieku od 25-59, przeprowadziło w ubiegłym roku badania cytologiczne.

- Dane z powiatu pokazują, że nie jest zbyt dobrze, choć nie jest też tragicznie - powiedziała  Beata Ostrzycka, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Krajowy Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Jak podkreślała Beata Ostrzycka, wczesna profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania, zarówno zachorowaniom, jak i rozwojowi tej potencjalnie śmiertelnej choroby. Niestety, liczba chętnych kobiet na oferowane w ramach programu badania cytologiczne, choć sukcesywnie wzrasta, nadal jest relatywnie niska - zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Warto przypomnieć, że na bezpłatne badania cytologiczne można się zgłaszać codziennie w swoich gminach lub w olsztyńskiej Poliklinice. Ponadto z okazji Dnia Walki z Rakiem, który przypada 6 lutego, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie, wykonywać będzie bezpłatne badania profilaktyczne. Będzie można również wysłuchać prelekcji na temat profilaktyki chorób nowotworowych oraz uzyskać informacje dotyczące zasad korzystania z opieki zdrowotnej.

Źródło: Własne/Powiat Olsztyński

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • jakaja 2010-01-28 20:53:40
    Lekka przesada... To, że nie poddałam się badaniu "sponsorowanemu" nie oznacza, że nie robię takich badań... Robię, regularnie co pół roku, ale w statystykach widnieję jako ciemna masa, która nie dba o siebie i nie rozumie, że trzeba się badać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć...;-( Mamy dziury w systemie...:-(
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.