Daleka droga

Data dodania: 2004-11-20 00:00:00, magda_515167
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

O romskiej muzyce rozmawiamy z Rolandem Bilickim, szefem zespołu Baro Drom, który w sobotę o godz. 17 wystąpi na scenie w CEiIK.

- Co w języku romskim oznacza nazwa Baro Drom? - Daleka droga. Zespół powstał w 1957 roku i koncertował już w wielu miejscach. Przewinęło się przez niego kilka pokoleń artystów. Wcześniej grupa założona przez mojego ojca, Zbigniewa Bilickiego (wójt olsztyńskich Romów - red), funkcjonowała pod różnymi nazwami. Tę nadaliśmy trzy lata temu. To najstarsza muzyczna formacja romska w Olsztynie. Z niej wyłoniły się inne zespoły, na przykład Hitano. - Czyli przejął pan pałeczkę od ojca? - Można tak powiedzieć. W tej chwili zespół tworzy 16 tancerzy i muzyków, głównie młodego pokolenia. Nie oznacza to jednak, że jest to zespół nowoczesny. Trzymamy się tradycyjnej muzyki romskiej, której pozostało już niewiele. Nie poddajemy się trendom, nie zastępujemy elektroniką tradycyjnych instrumentów: gitar, skrzypiec, kontrabasu, cymbałów, akordeonu. Przekazujemy to, co Romowie mają w sercach. Bez żadnej prowizorki. - A co macie w sercach? - Nasze utwory to romanse, opowieści o wiecznej tułaczce. Śpiewamy o tym, jacy jesteśmy, nie upiększamy rzeczywistości. Nasza muzyka to prawdziwa dusza romska, nasz temperament. W oryginalnym języku romskim wykonujemy najsłynniejsze czardasze węgierskie, rumuńskie i niemieckie. Tancerze i tancerki występują w barwnych tradycyjnych strojach. Zależy nam, by publiczność poznała źródła naszej kultury, może lepiej zrozumiała naszą społeczność. - Kto przychodzi na wasze koncerty? - Głównie Romowie, ale też ludzie, którzy niewiele wiedzą o naszej kulturze. Po jednym koncercie jednak szybko przekonują się do niej. Ta muzyka głęboko zapada w pamięć. Występujemy w całym kraju. Ale w rodzinnym Olsztynie - niestety - rzadko. - Może zmieni się to po dzisiejszym koncercie? - Mam nadzieję. Dostałem stypendium prezydenta miasta, żeby go zorganizować. Jestem autorem aranżacji, a mój brat stworzył choreografię. Beata Waś

Na kogo zagłosujesz w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego?

  • + KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA, PO, PSL, SLD, .N, ZIELONI
  • + KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
  • + KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15
  • + KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS
  • + KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
  • + KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.