Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2024-02-27 10:40

Redakcja

„Czego nie widać” w marcowym repertuarze Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

„Czego nie widać” w marcowym repertuarze Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie
W marcu na głównej scenie Teatru Jaracza w Olsztynie widzowie będą mogli obejrzeć sztukę "Czego nie widać"
Fot. Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

Najlepsza farsa świata lub - jak kto woli - farsa fars. Mowa o "Czego nie widać" Michaela Frayna. Od czasu światowej prapremiery w 1982 roku sztuka grana jest nieprzerwanie i traktowana jak wzorzec metra z Sevres, gdy idzie o ten najtrudniejszy sceniczny gatunek. W marcu „Czego nie widać” wielokrotnie wystawi olsztyński Teatr Jaracza.

reklama

Pomysł brytyjskiego autora jest zabójczo prosty. Oto trafiamy za kulisy spektaklu "Co widać" - dość pośledniej przyznajmy teatralnej produkcji szykowanej ku rozbawieniu gawiedzi. Z początku jesteśmy na próbie generalnej. Spektakl jest w rozsypce, reżyser szaleje, scenografia trzeszczy, rekwizyty giną, techniczny ucieka w alkohol. Potem towarzyszymy aktorom w środku tournee z przedstawieniem. Do ogólnego chaosu dochodzą miłostki i animozje w zespole, robi się istny armagedon. To jednak nic wobec tego, co zobaczymy podczas ostatniego spektaklu. Nawet sardynki uciekną z talerza grającej pokojówkę aktorki...

Farsa Frayna prowadzi nas za teatralne kulisy, bezlitośnie portretując ludzi sceny i to jest jej pierwszy wielki atut. Kolejnym jest absurdalny humor, który sprawia, iż nie możemy dać gwarancji, że podczas spektaklu nie pospadacie z krzeseł ze śmiechu. "Czego nie widać" to prawdziwe wyzwanie dla realizatorów. Piekielnie precyzyjna machina na dziewięcioro aktorów, wiele par drzwi - istne szaleństwo. Wszystko tu musi chodzić jak w zegarku, bo najmniejsze opóźnienie czy pomyłka niweluje efekt całości. A jednak warto poważyć się na ten farsowy Mount Everest, bo jak się uda przyjemność dla widzów i twórców gwarantowana.

A w olsztyńskim Teatrze Jaracza udaje się wyśmienicie, bo gwarantuje to znakomita ekipa realizatorów. Spektakl reżyseruje wytrawny specjalista od teatralnego śmiechu Tomasz Dutkiewicz, znany naszej publiczności z obleganego spektaklu "Seks, miłość i podatki".

Czas trwania: 2h 30 min., antrakt po 1h

przekład: Karol Jakubowicz, Małgorzata Semil

reżyseria: Tomasz Dutkiewicz

scenografia: Wojciech Stefaniak

asystent reżysera: Marcin Tyrlik

inspicjentka, suflerka: Grażyna Czarkowska

realizator świateł: Jakub Ostropolski

realizator dźwięku: Andrzej Matusewicz

obsada: Marzena Bergmann, Joanna Fertacz, Agnieszka Giza-Gradowska, Dawid Dziarkowski/Grzegorz Gromek, Wojciech Rydzio, Artur Steranko.

Na afiszu: 1, 2, 3, 15, 16, 19 i 20 marca.

Źródło: informacja prasowa

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl