Czas, aby piesi i rowerzyści założyli odblaski

Data dodania: 2010-08-30 08:43:26, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Czas, aby piesi i rowerzyści założyli odblaski

Olsztyńscy policjanci, podczas II edycji From Olsztyn Match Race 2010 zachęcali rowerzystów i innych użytkowników dróg do noszenia kamizelek i elementów odblaskowych. Jak podkreślają funkcjonariusze, szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno świecące kamizelki, czy opaski mogą uratować życie.

Honorowym ambasadorem bezpieczeństwa miłośników jednośladów została także Pani Iwona Pavlović, która sama podczas jazdy rowerem korzysta z elementów odblaskowych i na olsztyńskiej imprezie zachęcała do tego innych.


Na Plaży Miejskiej przy ulicy Jeziornej w Olsztynie odbyła się II edycja From Olsztyn Match Race 2010. Impreza skierowana była między innymi do rowerzystów. Ci na rowerach stacjonarnych jechali w maratonie. Olsztyńscy policjanci dołączyli do nich. Aktywnie uczestniczyli zarówno w zajęciach na rowerach, w czasie trwania imprezy zachęcali także do noszenia kamizelek i elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze będą powtarzać i przypominać, że szczególnie jesienią i zimą, w czasie złej widoczności, gdy piesi i rowerzyści mają na sobie ubrania w spokojnych, stonowanych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowcy dostrzegają ich z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że w ciemnościach pieszy i cyklista widzą reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże ich dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego czy też rowerzystę, który jedzie nieoświetlonym i nieoznakowanym jednośladem. Jeśli jednak pieszy i cyklista wyposażeni są w elementy odblaskowe, odbijające światła samochodu, kierowca spostrzeże ich już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu i rowerzyście życie.

Wrzesień i październik to miesiące, w czasie których szkoły żeglarskie szkolą swoich kadetów. Dziś policjanci najmłodszym adeptom tej sztuki rozdawali kapoki, przypominając jednocześnie, jaką ważną rolę one spełniają.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.