Co z pieniędzmi na stadion w Olsztynie? Ministerstwo: ''To nie jest niemożliwe''

Ostatnia aktualizacja 2017-08-11 14:54:15, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Co z pieniędzmi na stadion w Olsztynie? Ministerstwo: ''To nie jest niemożliwe''

Ministerstwo sportu nie wyklucza, że jest szansa na środki na modernizację stadionu piłkarskiego w Olsztynie. Jak jednak zaznacza, zasadniczo dla Ministerstwa nie jest priorytetem dofinansowanie budowy lub modernizacji profesjonalnych stadionów piłkarskich.  

Ministerstwo sportu odniosło się do interpelacji posła PO, Jacka Protasa, byłego marszałka naszego województwa, w której pytał o możliwość uwzględnienia w przyszłorocznej edycji "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu" dofinansowania obiektów piłkarskich w dużych aglomeracjach miejskich. Poseł chciał wiedzieć jaka jest szansa na przyznanie środków na modernizację wysłużonego już stadionu w Olsztynie. Fatalna infrastruktura sportowa nieomal pozbawiła Olsztyn I ligi, a w budżecie miasta wciąż nie ma środków na remont obiektu.

- Przy okazji organizacji turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz w efekcie licznych inwestycji samorządowych Polska dysponuje bazą stadionów piłkarskich światowej klasy. Dzięki wsparciu finansowemu resortu sportu utworzone zostało solidne zaplecze sportowe, na które składają się m.in. treningowe boiska pełnowymiarowe oraz mniejsze, ogólnodostępne boiska piłkarskie, wybudowane w ramach programów: Blisko Boisko, Moje Boisko – Orlik 2012, Budowa pełnowymiarowych płyt piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią, Budowa boisk wielofunkcyjnych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży, terenowe programy rozwoju bazy sportowej, a także wcześniej wspomniane stadiony piłkarskie dla najwyższych klas rozgrywkowych, w tym Stadion Narodowy. W związku ze znaczną poprawą ogólnego stanu bazy boisk i stadionów piłkarskich oraz z uwagi na konieczność kierowania środków finansowych – które wciąż są dalece niewystarczające w stosunku do zgłaszanych przez podmioty potrzeb inwestycyjnych – na wsparcie innych obszarów infrastruktury sportowej w kraju, zasadniczo dla Ministerstwa nie jest priorytetem dofinansowanie budowy lub modernizacji profesjonalnych stadionów piłkarskich. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że komercyjny kontekst funkcjonowania tego typu obiektów, przy jednoczesnym przeznaczaniu na ich budowę środków publicznych, budzi wątpliwości w zakresie zgodności takiego działania z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej – nawet pomimo ich ostatniej liberalizacji (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu). Jednocześnie, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Sportu i Turystyki stara się w jak największym stopniu wspierać finansowo wszelkie zamierzenia inwestycyjne, których realizacja ma na celu rozwój bazy dla sportu w Polsce. W bieżącym roku do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu złożonych zostało 90 zgłoszeń dotyczących inwestycji dla sportu wyczynowego, na łączną wnioskowaną kwotę dofinansowania blisko 940 mln zł, podczas gdy średnioroczny budżet na inwestycje w ramach tego programu wynosi ok. 150 mln zł. Odnosząc się do możliwości dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej modernizacji stadionu miejskiego w Olsztynie w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, uprzejmie informuję, że nie jest to niemożliwe i Miasto Olsztyn może wystąpić do Ministra Sportu i Turystyki o przyznanie dofinansowania na modernizację – czytamy w piśmie z ministerstwa.

Ubieganie się o dofinansowanie w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu przebiega dwuetapowo. Pierwszym etapem jest wpisanie inwestycji do Planu Wieloletniego. Drugim zaś ujęcie w Planie Rocznym i przyznanie dofinansowania.

Nabór zgłoszeń do Planu Wieloletniego prowadzony jest przez cały rok. O wpisanie do Planu Rocznego na 2018 roku ubiegać się można do 15 marca przyszłego roku.

 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2017-08-14 22:44:00
    Obecnie słowo "niemożliwe" jest zabronione w każdym z ministerstw. Trzeba "ciemnemu ludowi" (cytat z Jacka Kurskiego) inaczej tłumaczyć lub odmawiać np. poprzez sformułowanie "nie jest to niemożliwe".
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • + realista 2017-08-12 11:05:53
    Pismo jasno precyzuje ze Olsztyn moze wystapic o dofinansowanie a to moze byc okolo 30% kosztow budowy.Wystepujac o te srodki trzeba w budzecie na 2018 rok zaplanowac pozostale 70% kosztow.Panie Prezydencie trzeba decydowac gdyz okres pelnych finansowan takich inwestycji nie powtorzy sie.Do dziela!
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.