Co roku zaskakuje ich zima. Mieszkańcy gminy Dywity oburzeni, a służby składają obietnice

Data dodania: 2019-01-09 15:32:21, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Co roku zaskakuje ich zima. Mieszkańcy gminy Dywity oburzeni, a służby składają obietnice
Ilustracja do tekstu
Fot. gmina Dywity

''Kiedy tylko spadnie śnieg, możemy być pewni, że autobusy do nas nie dojadą'' – mówi jedna z mieszkanek Różnowa w gminie Dywity. O problemie nieodśnieżonych dróg powiatowych na terenie tej gminy mówi się od dawna. Teraz ma się to zmienić na lepsze. Gmina i powiat doszły w tej sprawie do porozumienia.

Od lat w okresie zimowym mieszkańcy miejscowości Różnowo i Słupy w gminie Dywity koło Olsztyna, którzy korzystają z komunikacji miejskiej obsługującej te trasy, są odłączeni od świata. Autobusy, jak mówią mieszkańcy, jeżdżą ''na wyrywki''. Powód?

Autobusy linii 108 i 112, które obsługują te miejscowości, w zimowych warunkach nie są w stanie pokonać wzniesienia przy osiedlu Leśnym na trasie Olsztyn-Słupy oraz podjazdu w kierunku skrzyżowania dróg do miejscowości Barczewko i Różnowo. Autobusy mają automatyczne skrzynie biegów i nie radzą sobie ze śliską nawierzchnią.

Za utrzymanie drogi w tym miejscu odpowiada powiatowa służba drogowa nie zaś sama gmina Dywity.

I choć mieszkańcy co sezon domagają się rozwiązania tego problemu – wprowadzenia wyższego standardu utrzymania tych dróg powiatowych i wykonania usługi przewozu komunikacją miejską, za którą przecież – kupując bilet okresowy – płacą, to dotąd rozwiązania tej sytuacji nie było.

Dziś okazuje się, że w tej sprawie można jednak coś zrobić. Doszło do spotkania, podczas którego Powiat Olsztyński i gmina Dywity doszły do porozumienia w sprawie zimowego utrzymania dróg powiatowych na tych newralgicznych odcinkach.

- Taboru nie zmienimy, możemy jednak najtrudniejsze odcinki posypywać bogatszą mieszanką. Koszt wzrośnie, ale bierzemy za to wspólną odpowiedzialność. Powiat zapłaci za mieszankę kwotę wcześniej zaplanowaną, zaś gmina pokryje różnicę wynikającą ze wzbogacenia substancji. Dodatkowo wprowadzimy standard zapobiegania, czyli piaskarka będzie wyjeżdżać do newralgicznych miejsc trzy razy, w tym już przed wystąpieniem prognozowanego zjawiska pogodowego. Górki z piachem przy drogach też będą częściej uzupełniane. Cieszę się, że wspólnie wypracowaliśmy konstruktywne stanowisko – podsumował spotkanie starosta olsztyński Andrzej Abako.

 

Źródło: Powiat Olsztyński/własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • fun 2019-01-10 22:16:35
    Może to ktoś przeczyta. W tym roku jest obsuwa na całego. Odśnieżarki jeżdżą przez Różnowo i Dywity z podniesioną łychą i bez rozsypywaniu żwiru z solą. Byle szybciej, GPS wykaże, że po trasie się przejechał. Zaoszczędzi w ten sposób na paliwie i jest ok. Tylko nie dla wszystkich. Autobusy nie jeżdżą, kolizji dużo. Tak wygląda warmińska tępota. Gmina nie podpisała chyba z nikim umowy, bo lokalne drogi jak nigdy nie były jeszcze odśnieżane. Dno panowie włodarze. Oddajcie te ziemie komuś kto odśnieży - może na stulecie niepodległości.
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.