Co nowego w warmińsko-mazurskim? Zobacz ''Barwy Regionu'' [FILM]

Data dodania: 2017-11-13 11:43:44, red
Ostatnia aktualizacja 2017-11-15 10:41:17
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Co nowego w warmińsko-mazurskim? Zobacz ''Barwy Regionu'' [FILM]

Ambitne plany rozbudowy Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie, dotacje na ratowanie wyjątkowych, zabytkowych obiektów kościelnych z Warmii i Mazur, małe granty sołeckie jako finansowy zastrzyk dla samorządów, a także zielona gospodarka regionu. Poznaj ważne wydarzenia z życia regionu.

Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie obchodził 110. rocznicę swojego istnienia. Była to znakomita okazja do podsumowania osiągnięć szpitala, zaprezentowania ciągłego rozwoju placówki oraz przybliżenia dalszych planów rozbudowy i modernizacji obiektu. Szpital od lat występuje o środki unijne na rozwój, a przy tym stale korzysta z pomocy finansowej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki temu, placówka może szybciej diagnozować i skuteczniej pomagać pacjentom. Szpital nie spoczywa na laurach. Już planuje kolejną rozbudowę. W planach jest między innymi utworzenie warmińsko-mazurskiego centrum pulmonologii i torakochirurgii z izbą przyjęć OIOM-em i blokiem zabiegowym. Inwestycja ma kosztować 21 mln złotych z czego 20 procent kosztów pokryje samorząd województwa.

Samorząd regionu wspiera również proces ratowania obiektów kultury Warmii i Mazur. Jest to możliwe dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do rozdysponowania jest w sumie 25 mln euro na renowację obiektów dziedzictwa kulturowego o znaczeniu turystycznym, ich adaptację i zabezpieczenie przed zniszczeniem Podpisano już 6 umów z parafiami z regionu - w tym między innymi z parafią Archikatedralną św. Jakuba w Olsztynie, która w planach ma dalszy montaż systemu zabezpieczającego i oświetlenia katedry, czy rekonstrukcję krypty arcybiskupów warmińskich.

Na finansowy zastrzyk i wsparcie ze strony samorządu województwa mogą liczyć również sołectwa, które za pośrednictwem gmin wzięły udział w konkursie ''Małe granty sołeckie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego''. Do sołectw trafi po 8 tysięcy złotych, które pomogą zrealizować inicjatywy zgłoszone przez samych mieszkańców. Dofinansowanie zyska w sumie 19 sołectw Warmii i Mazur.

Warmia i Mazury otwierają się również na sektor odnawialnych źródeł energii i wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, które budują tak zwaną ''zieloną gospodarkę''. Urząd marszałkowski uczestniczył w organizacji specjalnej konferencji ''Zielone miejsca pracy'', podczas której dyskutowano o nowych możliwościach rozwoju regionu mając na uwadze ochronę i uszanowanie jego naturalnych walorów przyrodniczych. Podczas spotkania analizowano między innymi wyniki badań prowadzonych przez UWM, które wskazywały bariery na drodze do tworzenia tak zwanych zielonych miejsc pracy, ale i formułowały szanse na stymulowanie gospodarki w ''zielonym'' kierunku. To właśnie działanie z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju uznawane jest za przyszłość odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.