Dziś jest: 18.04.2024
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy
Data dodania: 2017-09-25 12:56
Ostatnia aktualizacja 2017-09-26 13:01

ck

CIT-8 – najczęściej zadawane pytania

Deklaracja CIT składana jest przez osoby prawne. Na myśl przychodzą więc od razu wielkie przedsiębiorstwa. Jednak pamiętać należy, że formularze wypełniają konkretni ludzie – pracownicy księgowości, finansów itp. i mają prawo do wątpliwości, bez względu na to w jakim podmiocie, czy dla kogo pracują. Zanim zaczniemy więc przeszukiwać przepisy i komentarze prawne, spójrzmy na najczęstsze pojawiające się pytania do CIT-8 – możliwe, że ktoś już zastanawiał się nad tym samym problemem.  

reklama

Kto ma obowiązek złożenia deklaracji CIT-8?

Zeznanie na formularzu CIT-8 składają podatnicy, którzy zobowiązani są do ponoszenia podatku dochodowego od osób prawnych. Nieważne jest czy przedsiębiorstwo podatnika faktycznie przyniosło przychody, deklarację składa się również w przypadku odnotowanej poniesionej straty.

Jakie podmioty nie mają obowiązku składania deklaracji?

Wyjątki (podmioty, które nie mają obowiązku złożenia deklaracji) zostały ustalone w ustawie o CIT, są to między innymi: Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki budżetowe, państwowe fundusze celowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (od stycznia 2018), z wyjątkami przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami, jednostki samorządu terytorialnego w określonym zakresie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, fundusze inwestycyjne (otwarte, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych), fundusze emerytalne, ZUS, państwowe instytucje rezerwowe i inne.

Kogo należy uznać za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

Kogo dotyczy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa art. 1 niniejszego aktu prawnego i są to:

  • osoby prawne,
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
  • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, ale wg prawa traktowane jako osoby prawne.

Jakie czynności prawne nie podlegają zgłoszeniu w ramach zeznania rocznego CIT-8?

W ustawie o CIT, jako wolne od podatku określa się dochody:

  • ze sprzedaży nieruchomości będącej częścią gospodarstwa rolnego,
  • jednostek naukowych, oświatowych, kulturalnych, a także wspierających ochronę środowiska, inicjatywy społeczne, zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia, pomocy społecznej itp.,
  • kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej oraz części przeznaczonej na cele kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe itp.,
  • jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • związków jednostek samorządu terytorialnego,
  • banku prowadzącego kasę mieszkaniową (równowartość określona w przepisach),
  • części instytucji działających dla dobra członków np. Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • klubów sportowych przeznaczone na szkolenia sportowe dzieci,
  • organizacji pożytku publicznego i innych. Pełny katalog dostępny jest w ustawie o CIT od osób prawnych art. 17.

Jakie są terminy do przesłania zeznania?

Deklarację CIT-8 należy składać raz w roku. Termin to maksymalnie trzy miesiące po zakończeniu roku obrotowego. Nie zawsze będzie to jednak miesiąc marzec, ponieważ w niektórych przedsiębiorstwach rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Kiedy złożyć deklarację w przypadku pierwszego roku obrotowego?

W przypadku jeżeli przedsiębiorca składa deklarację po raz pierwszy, powinien ustalić w jakich ramach będzie działał jego rok podatkowy. W zależności od ustaleń deklarację powinien złożyć za okres od pierwszego dnia podjętej działalności do 31 grudnia lub innego dnia określonego jako ostatni dzień roku obrotowego.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl