Cenzura w internecie? Parlament Europejski uchwalił dyrektywę ACTA 2

Data dodania: 2018-09-13 14:17:01, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Cenzura w internecie? Parlament Europejski uchwalił dyrektywę ACTA 2
Pikietujący przeciwko ACTA 2 w Olsztynie

Opłaty za cytowanie i linkowanie treści, odpowiedzialność wydawców za wszystkie treści dodawane przez użytkowników, czy brak zgody na robienie selfie podczas imprez sportowych. Między innymi takie regulacje wprowadza dyrektywa ACTA 2, którą w minioną środę uchwalił Parlament Europejski.

Parlament Europejski uchwalił dyrektywę ACTA 2, która ma na celu ochronę praw autorskich jednak przeciwnicy dopatrują się w niej raczej ograniczania praw internautów. Największe kontrowersje budzą artykuły 11,12 i 13.

Pierwszy z nich dotyczy wprowadzenia opłat za cytowanie i linkowanie treści z innych stron internetowych. To oznacza, że bezpłatne dotąd dzielenie się linkami stanie się niemożliwe.

Artykuł 12 wprowadza ograniczenia dla uczestników imprez sportowych, którzy chcieliby sporządzić prywatną relację z wydarzenia. To stanie się niemożliwe podobnie jak zrobienie sobie na takim wydarzeniu selfie. Prawo do publikowania relacji będą mieć jedynie organizatorzy przedsięwzięcia.

Artykuł 13 to regulacja wprowadzająca nakaz filtrowania i cenzurowania wszystkich treści umieszczanych w serwisach. To szczególnie dokuczy użytkownikom portali społecznościowych.

Uchwalenie dyrektywy nie jest jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem w tej sprawie. Kluczowe decyzje w sprawie ACTA 2 Europarlament ma podjąć na początku 2019 roku.

Za przyjęciem ACTA 2 głosowali między innymi posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy stoją na stanowisku, że regulacje pozwolą chronić prawa autorskie. Przeciw byli eurodeputowani PiS oraz PSL.

- W naszym przekonaniu internet na zawsze powinien być strefą powszechną, dostępną dla każdego, wolną od cenzurowania wszystkich treści. Dlatego jesteśmy przeciwni wprowadzeniu dyrektywy - mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur.

Przypomnijmy, sprawa ACTA 2 wzbudziła ogromne kontrowersje w całej wspólnocie. Na ulice europejskich miast wyszli przeciwnicy cenzury w internecie. Protest - w lipcu tego roku - odbył się także w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur pikietowała jednak garstka osób.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nauczycielka 2018-09-19 17:34:06
    Juz liczę dni do wyborów. Rozmawiałam z proboszczem na temat mszy w związku z przegraną grzymowicza i jego przystawek. Odprawi mszę za free. To jest prawdziwy patriota.
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
  • wsa 2018-09-15 12:24:05
    A wszystko to, dzięki lewicy. PO kwiczało o wolności slowa, wolności mediów, a teraz zagłosowało za ACTA2
    Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.