Dziś jest: 16.04.2024
Imieniny: Bernardety, Cecylii
Data dodania: 2015-05-22 10:46

Iwona Starczewska

Budowa spalarni odpadów ponownie na tapecie

Budowa spalarni odpadów ponownie na tapecie
Fot. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów/Katarzyna Żurek

Miejscy radni podczas najbliższej sesji głosować będą w sprawie przyjęcia uchwały o Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta. Uchwalenie dokumentu daje zielone światło dla powstania spalarni odpadów w Olsztynie, której przeciwni są radni opozycji oraz Stowarzyszenie Święta Warmia.  

reklama

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to projekt, nad którym urzędnicy pracowali od 2014 roku. Plan ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020. Celem  PGN jest transformacja miasta w kierunku zrównoważonej gospodarki, opartej na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, poprawie efektywności energetycznej budynków i urządzeń w mieście, dążącej do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a tym samym – poprawy jakości powietrza w Olsztynie.

Dokument traktuje również o budowie nowego, kogeneracyjnego źródła zasilanego odpadami komunalnymi, budowie nowych i modernizacji już istniejących sieci ciepłowniczych oraz wykorzystywaniu wysokosprawnych urządzeń grzewczych.

Ten punkt projektu budzi najwięcej emocji wśród radnych opozycji oraz działaczy Stowarzyszenia Święta Warmia, którzy żądali nawet wykreślenia zapisu o budowie spalarni, a cały projekt chcieli unieważnić.

Jak twierdzą oponenci, cały Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest jedynie narzędziem uzasadniającym pozyskanie środków z dotacji unijnych na budowę spalarni odpadów, która ma powstać przy ul. Lubelskiej.

Przyjęcie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej z pewnością nie przejdzie bez echa. Radni mają zająć się sprawą podczas sesji, którą zaplanowano na 27 maja.

Przypomnijmy, w Olsztynie realizowany jest projekt przetwarzania odpadów z 37 gmin. Istotnym elementem tego projektu jest budowa zakładu unieszkodliwiania tych odpadów na olsztyńskim Tracku – na terenie należącym do ZGOK-u.

Takie przetworzone odpady mają z czasem trafić do planowanej spalarni, która również powstanie przy ul. Lubelskiej jednak na terenie należącym do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Spalarnia będzie elementem budowy nowej elektrociepłowni w Olsztynie, która wytwarzać będzie ciepło z tego paliwa alternatywnego. Elektrownia ma powstać na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Zakończenie dialogu planowane jest na koniec czerwca tego roku, a wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl