Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2010-07-14 09:45

Iwona Starczewska

Bezpiecznie na Polach Grunwaldzkich - pamiętaj o kilku zasadach

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem tuż tuż. To przedsięwzięcie, które od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem - nie tylko turystów, ale i tych, którzy w tłumie szukają ''łatwego zarobku''.

reklama
Niestety wśród osób, które tłumnie przyjeżdżają, by stać się świadkami inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, zawsze znajdą się osoby, które przyjechały tam tylko po to, aby obserwować kieszenie i bagaże innych.


Kradzieże kieszonkowe są przestępstwem szczególnie uciążliwym, ponieważ oprócz straty pieniędzy często wiążą się z utratą dokumentów. W konsekwencji, do wszystkich krzywd, musimy dodać jeszcze stratę czasu niezbędnego do ich ponownego „wyrabiania”. Dlatego, musimy zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko utraty swoich rzeczy. Pomoże nam w tym przestrzeganie kilku podstawowych zasad, o których nie należy zapominać.

Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę, że imprezy masowe zawsze przyciągają osoby liczące na „łatwy zarobek”.
Po drugie, tylko czujność i rozwaga mogą uchronić przed kradzieżami. Pamiętajmy, że to złodziej pilnuje Was, a nie odwrotnie.
Po trzecie, nie popełniajmy podstawowych błędów: Panie! Noście torebkę przed sobą. Nie zostawiajcie swoich torebek, jak i innych przedmiotów, w widocznym miejscu w samochodzie. Panowie! Nie chowajcie portfela w tylnej kieszeni spodni. W tłumie nawet nie poczujecie, jak  ktoś go wyciągnie.
Po czwarte, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy, a posiadane dobrze jest rozłożyć w kilku miejscach
Po piąte, gdy zobaczycie kieszonkowca w akcji zareagujcie natychmiast, lepiej jest spłoszyć złodzieja niż dopuścić do kradzieży.


Przy okazji ogromnego przedsięwzięcia jakim jest Inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem, pamiętajmy również o dzieciach. Szczególnie te najmłodsze, w tłumie często potrafią się zgubić. Jest to dla nich bardzo traumatyczne przeżycie, dlatego kontrolujmy cały czas, czy znajdują się w pobliżu. Najlepiej stale trzymajmy dziecko za rękę. Dobrze jest ubrać dziecko w charakterystyczne ubrania, o jaskrawych kolorach, wówczas szybciej zauważymy i odnajdziemy je w tłumie. Jeżeli jednak maluch zniknie nam z oczu, nie należy wpadać w panikę. Im spokojniej zaczniemy szukać, tym większe mamy szanse na znalezienie. Na rękę lub zewnętrzne ubranie dziecka można przyczepić karteczkę, opaskę z zapisanym numerem telefonu komórkowego rodziców. Gdy maluch się zgubi, może zawsze poprosić dorosłego o pomoc. Podstawowa zasada w takiej sytuacji - to nie ruszać się z miejsca, bowiem skutecznym sposobem na odnalezienie dziecka jest powrót „po własnych śladach”. Ze starszymi dziećmi należy ustalić miejsce i godzinę zbiórki. Jeżeli sami nie odnajdziemy dziecka, należy natychmiast fakt ten zgłosić służbom porządkowym i Policji. Podczas uroczystości na Polach Grunwaldzkich fakt zagubienia dziecka można będzie zgłosić też w każdym punkcie informacyjnym.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (2)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.

  • exel 2010-07-15 10:32:24 83.9.*.*
    taaaaa, na wikipedii to rzeczywiście sprawdzone, rzetelne i konkretne informacje. Radzę poczytać książki wybitnych historyków, którzy piszą o tych wydarzeniach w oparciu o rzetelne źródła, a nie pseudo-naukowe teksty z wikipedii
    Przenieś Oceń: 0 0
  • Jurandinho 2010-07-15 09:51:16 83.13.*.*
    Wszyscy zachwycają się imprezą... tylko nie róbmy z tego pikniku.. Może poczytajmy trochę o rysie historycznym tego wydarzenia. Np. http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Grunwald
    Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl