Dziś jest: 28.04.2024
Imieniny: Piotra, Walerii
Data dodania: 2024-03-14 14:08

Aleksandra Sawczuk

73,5 mln euro na realizację inwestycji na terenie MOF Olsztyna

73,5 mln euro na realizację inwestycji na terenie MOF Olsztyna
Od lewej wójt Dywit, Daniel Zadworny, starosta Andrzej Abako, marszałek Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, burmistrz Barczewa, Andrzej Maciejewski i wójt Stawigudy, Michał Kontraktowicz
Fot. Aleksandra Sawczuk / Olsztyn.com.pl

W czwartek (14 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano porozumienie, związane z Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Spotkaniu przewodniczyli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński oraz prezydent naszego miasta Piotr Grzymowicz. Na rozwój Olsztyna oraz gmin ościennych przeznaczono 73,5 mln euro.

reklama

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-27 przeznaczył już po raz drugi pokaźne środki, wykorzystując Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Wsparcie skierowane jest do trzech biegunów miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF): Olsztyna, Elbląga oraz Ełku. Kryterium stanowiła pozycja miast w regionie. Całościowa kwota przyznana w ramach programu wynosi 142 mln euro (8 procent budżetu programu).

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński i prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz

Podpisanie umowy objęło poza Olsztynem, takie miejscowości jak: Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda.

W spotkaniu wzięli udział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, zastępca prezydenta Justyna Sarna-Pezowicz, kandydat na urząd włodarza naszego miasta Robert Szewczyk, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako, radny Łukasz Łukaszewski oraz przedstawiciele ościennych gmin.

Marszałek Marcin Kuchciński zaznaczył, iż cieszy się ze wzrostu przyznanych środków, doceniając przy tym partnerstwo przedstawicieli lokalnych władz.

- Spotykamy się w dobrej dla nas chwili. To już drugi raz, kiedy w perspektywie unijnej korzystamy z instrumentu, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Cała wartość alokacji wzrosła z 6 na 8 procent. Doceniamy wartość tych inwestycji – zapewniał.

Przyznane fundusze są uzupełnieniem puli środków w wysokości 48,3 mln euro, przeznaczonych przez zarząd województwa na realizację trzech strategicznych inwestycji: budowę ul. Nowobałtyckiej, modernizację olsztyńskiego planetarium oraz stworzenie Centrum Dziedzictwa Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.

Poza marszałkiem i przedstawicielami olsztyńskiego ratusza w spotkaniu wzięi udział samorządowcy z powiatu olsztyńskiego

Podczas konferencji głos zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, podkreślając, iż od lat samorząd posiada wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego, jak i wojewódzkiego, co pozwala odpowiednio realizować zadania, których oczekują mieszkańcy.

- W latach 2014-20 mieliśmy możliwość współpracować ze sobą i realizować zadania dla naszych mieszkańców. To jest niezwykle ważne. W poprzedniej perspektywie wykonaliśmy wiele inwestycji, które dzisiaj przynoszą korzyści w rozwoju społeczno-gospodarczym – tłumaczył Grzymowicz.

Włodarz naszego miasta dodał również, iż kwota dotknie całego obszaru społecznego, szeroko pojętej edukacji oraz ekomobilności, zaznaczając, iż dużą rolę odgrywa obecnie rozwój transportu zbiorowego dla miasta Olsztyna. Pieniądze mają być przeznaczone także na zadbanie o gospodarkę komunalną (fundusze na poziomie ponad 53 mln zł).

- Z tych środków mogą być wykonywane projekty, związane z sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Na pewno skorzystają na tym nasi sąsiedzi – wskazał.

Kolejny etap konferencji stanowiło przekazanie na ręce prezydenta Olsztyna podpisanej umowy.

Prezydent Grzymowicz zapowiedział, że środki zostaną przeznaczone m.in. na projekty związane z wodociągami

Według Justyny Sarny-Pezowicz, zastępcy prezydenta, celem gospodarowania pieniędzmi jest przede wszystkim realizacja infrastruktury zrównoważonej polityki mobilności. Część środków przyznanych w ramach ZIT ma zostać również przeznaczona na rozwój szkolnictwa w Olsztynie oraz gminach ościennych.

- To jest kontynuacja tego, co robiliśmy w poprzednim okresie. Wspólnie realizowaliśmy projekty związane z mobilnością, ścieżki rowerowe, zakup taboru autobusowego czy tramwajowego. Część środków chcielibyśmy przeznaczyć na szkolnictwo, aby wspierać dzieci i młodzież. Chcemy skupić się również na działaniach społecznych, m.in. mam na myśli osoby wykluczone bądź zagrożone wykluczeniem – wymieniała.

Zgodnie z zasadą dwóch lat wydatkowania po okresie programowania, przyznane fundusze należy wykorzystać do 2029 r. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński w rozmowie z naszym portalem, stwierdził, iż jest przekonany o tym, iż wszystkie gminy doskonale poradzą sobie z tym zadaniem, a dalsza perspektywa wskaże czy kolejne środki będą opiewały na wyższą kwotę.

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • ***** *** 2024-03-15 10:44:01 31.0.*.*
    Grzymowicz i jego smietanka.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
  • huuu 2024-03-15 08:56:57 95.160.*.*
    Zaczyna się kiełbasa wyborcza! Czym się chwalicie? Przecież to pieniądze z podatków itp. Z własnej kieszeni ich nie daliście !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • Tomasz 2024-03-15 06:37:39 145.237.*.*
    Urząd Marszałkowski to dopiero beton. Próbowałem tam 2 razy dostać się do pracy. Wszystko obstawione przez PSL i rodziny. Wszystkie konkursy są dla picu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
  • Pracownik wodociągów 2024-03-14 16:00:02 83.28.*.*
    Nie ma się czym szczycić. Prezydent Piotr Grzymowicz, pełniący również obowiązki jednosobowego Zgromadzenia Wspólników w olsztyńskich wodociągach, wyprowadził z budżetu Spółki, w porozumieniu z Wiesławem Pancerem Prezesem Zarządu i Edwardem Tomczykiem Przewodniczącym Rady Nadzorczej PWiK kwotę ok. 600 mln zł (ok. 140 mln euro) z przeznaczeniem na inwestycje miasta Olsztyna (na ten cel Prezes Wiesław Pancer zaciągał na konto Spółki, przez okres ok. 20 lat coroczne kredyty w kwocie ok. 25 mln zł). W wyniku tych malwersacji finansowych doprowadzono do zapaści finansowej i zadłużenia olsztyńskich wodociągów w kwocie 130 mln zł, którą Prezes Wiesław Pancer obciąży mieszkańców Olsztyna pod koniec 2024 r. w aktualizowanej cenie wody i odprowadzanych ścieków (najwyższych w Polsce).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 36 3
  • Wolność kobiet!!! 2024-03-14 15:00:00 5.173.*.*
    A kogo to obchodzi??!! W Polsce najpoważniejszy obecnie problem to aborcja i prawa osób LGBT, reszta na chwilę obecną jest mało istotna.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • Janusz Pisiewi 2024-03-14 14:54:57 213.184.*.*
    Mam lepszy pomysł. Korzystając z okazji internować panów burmistrzów a następnie anektować w granice Olsztyna (alfabetićnie): Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Purdę oraz Stawigudę. Co złego to nie ja...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
  • Banda Narcyzów 2024-03-14 14:37:41 2a00:f41:4cb7:*
    Co z obwodnicą północną !!!!!!! Kto t tym zajmuje , pilotuje tą inwestycję . Gdzie uzyskać wiarygodne informacje . Ile jeszcze ZATORZE będzie rozjeżdżane prze TIRy giganty i im podobne !!!!! Wtedy róbcie sobie fotki .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3

www.autoczescionline24.pl